Klasy i identyfikatory w CSS

Klasy i identyfikatory pomagają nam w pisaniu stron, ułatwiając pisanie i oznaczając selektory na stronie. Klasa odnosi się do wielu elementów na stronie. Identyfikator odnosi się tylko do jednego elementu na stronie.
<style type="text/css">
      p.klasa 
      {
        color: green;
      }
      p#identyfikator
      {
        color: red;
      }
    </style>
    <p>To jest jakiś zwykły tekst</p>
    <p class="klasa">To jest jakiś zwykły tekst</p>
    <p id="identyfikator">To jest jakiś zwykły tekst</p>
    <p>To jest jakiś zwykły tekst</p>

Identyfikator musi identyfikować coś jednoznacznie tzn. możesz nim zidentyfikować (odróżnić) tylko jeden element na stronie.

Tak więc id stosujesz dla unikalnego elementu, który występuje tylko raz na całą stronę. Kiedy mówię o stronie mam na myśli jedną stronę, a nie całą witrynę. Tzn. możesz powtórzyć id=”test” na różnych podstronach, ale na jednej stronie może wystąpić tylko jeden raz identyfikator o jednej wartości np. „test”.

Class stosujesz dla elementów, których jest wiele na stronie.

Po co tak robić? Bo selektor # wybierający identyfikatory działa szybciej niż selektor ‚.’ Używając „#” szukasz tylko jednego elementu, tak więc po znalezieniu go w drzewie (strukturze) strony, przeglądarka nie musi szukać dalej. Natomiast, jeśli stosowałbyś „class” dla wszystkich elementów to spowolnisz wydajność swojej witryny. Nie dużo, ale jednak. Podsumowując stosujemy:
 • id, gdy na stronie jest tylko jeden taki element np. menu górne strony
 • class, gdy na jednej stronie może być kilka elementów, które potrzebują podobnego wyglądu z poziomu CSS np. lista/paragrafy etc.
Opublikowany w CSS

Dodaj komentarz